Oturma odasında hangi renk duvar boyası tercih edilmeli?

Oturma odalarına geldiğimiz de ise yine kullanılacak olan mekanın özelliklerinin önem kazandığını görüyoruz. Odanın aldığı ışığın, tavanın yüksekliğinin, hangi cepheye bakıyor olduğunun yine önemli olduğunun altını çizmek istiyoruz. Diğer taraftan genellikle oturma odası olarak kullanım alanı bulan odalarımızın daha küçük hacimlere sahip olduğunu görüyoruz. Bu tür küçük hacimli mekanlarda hacmi genişletici renkler kullanma bulunulan ortamı, oturma odalarını mevcuttan çok daha geniş göstermeye imkan tanıyacaktır. Bir taraftan da renklerin faydalı taraflarını kullanabiliyor olacağız. Burada tercih edilebilecek malzemeler daha açık pastel tonların olması bizim için daha olumlu olacaktır. Beyazlar, kırık beyazlar veya hafif tonları kırılmış yine pastel tonlara beyazın çeşitli tonları veya çivit mavisi gibi renkler oturma odalarını olduklarından çok daha geniş göstermeye, daha ferah göstermeye imkan tanıyacaktır. Yine mevcutta bulunan dekorasyonun da gözetilerek bu renk seçiminin yapılması neticede çok daha uyumlu bir ortam elde edilmesine de imkan tanıyacaktır.

Oturma odalarında tercih edebileceğimiz açık tonlardan Mavinin çeşitli tonlarını tercih edebiliriz veya yeşilin çeşitli tonları yine tercih sebebimiz olabilir. Eğer zıtlıklar yaratmak istiyorsak ve dingin mekanlar yaratmayı arzu ediyorsak duvarlarımızda farklı renk alternatiflerini denemek için de cesur davranmalıyız. Örneğin bordo tonlar özellikle son zamanlarda çok tercih edilen renkler olmakla beraber onun tamamlayıcısı olabilecek toprak tonları yine 2007’nin trend renkleri arasında yer aldığını görüyoruz. Çünkü hepimizin hani artık bir doğuya dönüş organik köklerimize dönüşe bir özlemimiz söz konusu. O yüzden doğanın hakim olduğu daha bronz tonların bej tonların ve keza mavi ve yeşilin farklı tonlarının, doğada mevcut bulunan farklı tonlarının kullanımının arttığını görüyoruz. O anlamda da pastel tonların ortamı daha ferah göstermek için koyu ve kontrast renklerin ise daha güzel görüntülü ve dingin mekanların yaratılabiliyor olması için tercih edilebilir olduğunu düşünüyoruz.

Kaynak: http://www.mobilyadekorasyon.gen.tr © Copyright Makaleyi izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Haberler